niedziela, 24 września 2017

Alzheimer



Ten wpis powstał przy udziale mojego Przyjaciela a także osób profesjonalnie zajmujących się chorobami otępiennymi.

Alzheimer to najczęściej występująca choroba otępienna. Warto dodać, że choroba występuje 2 razy częściej u kobiet. W 5 - 10% ma charakter rodzinny i występuje wtedy przed 60-tym rokiem życia. a bywa ,że już w wieku 40 lat można zapaść na tę chorobę. Przyczyną są czynniki genetyczne.

I Stadium - brak upośledzenia funkcjonowania. Senior nie odczuwa żadnych problemów z pamięcią. Bez objawów demencji.

II Stadium  -  Bardzo łagodne pogorszenie zdolności poznawczych. Mogą być one spowodowane zmianami związanymi z wiekiem, lub początkiem choroby Alzheimera. Senior odczuwa drobne problemy z pamięcią. Zapomina niektórych słów lub położenia znanych obiektów. Objawy demencji są jeszcze nierozpoznawalne .

III Stadium - Łagodne pogorszenie zdolności poznawczych. Problemy seniora stają się zauważalne. W trakcie wywiadu lekarz jest w stanie wykryć trudności związane z pamięcią i koncentracją. Objawy to: problemy ze znalezieniem właściwego słowa lub nazwy, kłopoty z zapamiętywaniem nazwisk i imion nowych osób, problemy z wykonywaniem różnych zadań, zapominanie nowych informacji, gubienie przedmiotów, problemy z planowaniem i organizowaniem .

IV Stadium  - Umiarkowane pogorszenie zdolności poznawczych. Wczesna faza choroby Alzheimera. Zapominanie niedawnych wydarzeń, upośledzenie wykonywania trudnych działań matematycznych np. Odejmowanie po 7 od liczby 100 w pamięci i podawanie kolejnych wyników. Znaczna trudność w planowaniu zadań np. kolacji dla gości, problemy z płaceniem rachunków, wahania nastrojów bądź wycofanie w sytuacjach społecznych lub kryzysowych.

V Stadium  - Umiarkowane zaawansowane pogorszenie zdolności poznawczych. Zauważalne są problemy z pamięcią i myśleniem, chorzy wymagają pomocy w codziennych czynnościach. Nie pamiętają adresu zamieszkania, nr telefonu, ukończonej szkoły. Mylą się w kwestiach miejsca gdzie się znajdują i aktualnej daty. Mają problem z łatwymi zadaniami ( odejmowanie po 2 od liczby 20 i podawaniem kolejnych wyników). Kłopoty z wyborem właściwego ubrania. Pamiętają ważne szczegóły o sobie i rodzinie, nie wymagają pomocy przy jedzeniu i toalecie.

VI Stadium  - Zaawansowana faza choroby Alzheimera. Pamięć się pogarsza, zmienia osobowość, wymagana pomoc w większości codziennych czynności. Chorzy nie są świadomi ostatnich wydarzeń z ich otoczenia, pamiętają swoje imię, ale mają problemy z odtworzeniem historii własnego życia. Rozróżniają znane twarze, ale zapominają imiona małżonka lub opiekuna. Potrzebują pomocy przy ubieraniu się, gdyż mogą mylić buty lub zakładać pidżamę na ubranie dzienne. Śpią w ciągu dnia, czuwają w nocy, potrzebują pomocy przy toalecie, mają trudności z utrzymaniem moczu i kału. Zmieniają osobowość, stają się podejrzliwi, mają urojenia, powtarzają czynności, gubią się w trakcie spaceru.

VII Stadium - Końcowy etap choroby Alzheimera. Nie kontaktują się ze środowiskiem, nie rozmawiają.W końcu przestają się poruszać. Mogą mówić pojedyncze słowa. Na tym etapie wymagają pomocy przy jedzeniu i korzystaniu z toalety. Tracą umiejętność uśmiechania się, siedzenia bez podparcia, unoszenia głowy. Mięśnie sztywnieją, pacjenci nie potrafią połykać.

Często podporządkowanie pacjenta do jednego stadium jest trudne, gdyż mogą się one przenikać.
Średni czas życia od zdiagnozowania choroby - 7 lat.

Dziękuję wszystkim /zwłaszcza mojemu Przyjacielowi J.Z./ za niniejszy post.
/EE/ 



2 komentarze:

  1. dziękuje Ewo -Tobie i Twemu Przyjacielowi,że zechcieliście nam przyblizyc troche wiedzy o stadiach choroby Alzheimera i podzielic sie z nami swoja wiedza na ten wazny dla opiekunek temat.

    OdpowiedzUsuń
  2. SUPER EWUNIU.DZIEKUJE.

    OdpowiedzUsuń